|
|
Line 46: |
Line 46: |
| image:DAR_RQT_171209-37.jpg| | | image:DAR_RQT_171209-37.jpg| |
| image:DAR_RQT_171209-38.jpg|Penn Wood Water Wizards (16464) launch a mission | | image:DAR_RQT_171209-38.jpg|Penn Wood Water Wizards (16464) launch a mission |
− | image:DAR_RQT_171209-39.jpg| | + | image:DAR_RQT_171209-39.jpg|Referees Chris (Out of the Box) and Dominic Pirocchi (Oxford Robotics) |
| image:DAR_RQT_171209-40.jpg| | | image:DAR_RQT_171209-40.jpg| |
| image:DAR_RQT_171209-41.jpg| | | image:DAR_RQT_171209-41.jpg| |
Revision as of 23:05, 14 December 2017
The Downingtown Area Robotics Regional Qualifying Tournament was held at the CCIU's Technical College High School Brandywine Campus on Saturday, 9-December. This was our 6th Downingtown RQT. Six Teams advance from this event.
This RQT was Live Streamed.
Competition Scores and Awards
D-Town Dustoff Photo Gallery
Andrew and referees at Coaches' meeting
Judge Advisor Larry Dodds with H2Obots
Robo Raiders in Core Values Judging
Robot Design judges assessing team between interviews
MYC Circuit Breakers (19916) in Robot Design Judging
Mindstorm Monsters (17820) queued for Robot Design Judging
David Moyer with H2Obots (4548)
Robot Design Judges David Moyer, Jerry Beauchamp & Matthew
H2Obots in Robot Design Judging
Matthew in review following team interview
David Moyer and Jerry Beauchamp in review following team interview
Matthew photographs Mindstorm Monsters' (17820) robot
Mindstorm Monsters present in Robot Design
Mindstorm Monsters demonstrate their robot
Mindstorm Monsters' programmer discusses robot programming with Robot Design Judge Matthew
Mindstorm Monsters describe novel design features
Hydro Mecha Bots (10210) at practice table
Nick and Andrew Weissman set up another practice table
GoPro Hero 4 table camera
Referee Nick reviews scores with The Kennett Squares (16560)
Referee Becca reviews scores with H2Obots (4548)
Penn Wood Water Wizards (16464) launch a mission
Referees Chris (Out of the Box) and Dominic Pirocchi (Oxford Robotics)
Team Vespa's (2484) Nick Wagner receives the Coach/Mentor Award
The Judges' Award goes to Hydro Mecha Bots (10210)
The Kennett Squares (16560) take home the Research Award
The Innovation Award is goes to Seven Moments (16088)
Penn Wood Water Wizards (16464) receive the Presentation Award
Hydrocorns (17821) have the lock on the Mechanical Design Award!
It's only logical that the Programming Award goes to Team Vespa (2484)
Hydro Electrons (27181) capture the Strategy & Innovation Award
The RoboEngineers (133) take the 2nd Place Robot Performance Award
The 1st Place Robot Performance Award goes to Hydrocorns (17821)!
Girls and a Bot (30936) receive the Inspiration Award
Mindstorm Monsters (17820) worked together to win the Teamwork Award
The Gracious Professionalism Award goes to Hydro Dragons (17424)
The Silver Wolves (23352) take home the 2nd Place Champions Award
The 1st Place Champions Award goes to RoboEngineers (133)!
Event Documents
Event Schedule
Information Packet
Team Schedule
Judging Schedule
Match Schedule